sobota, 17 stycznia 2015

Nie trać czasu!!!

 • Czas to coś, przez co stale mamy problemy. Bo nie zrobimy czegoś w terminie, bo "nie mamy" czasu, bo "nie starczy" czasu. Jak to jest, że Ci, którzy mają ambitne życie, robią wszystko i nie narzekają, a Ci, którzy nie robią nic-wiecznie się nie wyrabiają?
 • Problem może polegać w organizacji dnia i tak też jest. To najważniejsza przyczyna, dla której się "nie wyrabiamy". Tymczasem doba ma aż 24 godziny, czyli 1440 minut. Co zrobić, żeby wykonywać wszystko to, co sobie zaplanujemy i jeszcze starczało nam czasu na przyjemności?
 • Nie ma "na próbę"!
  Jeśli coś robisz, to przykładaj sie do tego i wkładaj 100% zaangażowania. Nie ma tak, że coś zrobisz "na próbę", a potem "ostatecznie", po co? gdybyś każdą rzecz robił dwa razy, zrobiłbyś dwa razy mniej w ciągu dnia. A potem narzekasz na rutynę albo, że jesteś wyczerpany mimo, że zrobiłeś 4 rzeczy w ciągu całego dnia. I wcale się nie dziwię, bo robienie wszystkiego dwukrotnie potrafi człowieka wpędzić w depresje. Także robimy tylko raz- wkładając 100% zaangażowania.
 • Nie ma "na później"!
  Jeśli dostałeś jakiegoś maila, jeśli masz jakiś problem, rozwiązuj go od razu. Ewentualnie podziel na etapy i wykonuj je sprawnie, przy każdej nadarzającej się okazji. Co to Ci daje? myślenie tylko o przyszłości. Swobodę działania. Możliwość PRAWDZIWEGO odpoczynku. Bo co z tego, jeśli spędzasz weekend na Mazurach, jeśli Twoją głowę cały czas będą zaprzątać myśli "co to masz do zrobienia jak wrócisz". A więc: Masz coś do zrobienia- rób to od razu.
 • Nie ma trwonienia czasu!
  To nie jest tak, że musisz ciężko pracować przez 20 godzin. Ale jeśli przychodzisz ze szkoły/pracy o tej 15 godzinie, wiesz, że masz lekcje, że masz jakieś zajęcia dodatkowe, że masz zadzwonić do dziadka, a na za tydzień masz oddać esej, a mimo to siadasz do komputera i bezmyślnie przeglądasz nowe filmiki na youtub'ie..... no to sam sobie dokończ co należałoby zrobić.
 • Szanuj swój czas!
  Uświadom sobie, że czasu nigdy nie cofniesz, nie kupisz a i on do Ciebie nie wróci,  a Ty, stojąc w miejscu i robiąc bezsensowne rzeczy nie idziesz do przodu, ani nawet nie stoisz w miejscu- tylko się cofasz. Szanuj każdą swoją godzinę, każdą minutę swojego życia i nie pozwól, żeby była przeznaczona na jakieś mało ambitne rzeczy.  I wcale nie namawiam Ciebie do skrajnego pracoholizmu, a jedynie do tego, żeby każda Twoja czynność miała swój określony czas. Żebyś rozgraniczył czas na pracę i czas na zabawę. 
 • Eliminacja "przeszkadzaczy":
  Ćwicz swoje skupienie i koncentrację na jednej, konkretnej rzeczy. Nie rób czterech rzeczy od razu, bo to wcale nie sprawia, że zaoszczędzisz czas, a wręcz przeciwnie! Jeśli masz do napisania przykładowo jakieś wypracowanie- wyłącz grający w tle tv, pocztę, wszystkie okna przeglądarki i inne pierdoły z których nie korzystasz. Ogarnij wokół siebie ten chaos i zabierz się za to, za co musisz się zabrać. Twoje skupienie zwiększy się co najmniej o 50%!

2 komentarze :

 1. Bardzo przydatne rady! Z pewnością zacznę się do nich stosować, bo niestety często nie starcza mi czasu na różne rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że poskutkują pozytywnie! :)
   Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki! :)

   Usuń